PiotrWojcik.online

Piotr Wójcik – doświadczony programista aplikacji desktopowych i baz danych.

Uncle Bob

UncleBobMartin

Robert C. Martin znany w środowisku programistycznym jako Uncle Bob jest światowej sławy prelegentem i autorem wielu książek. Nie będę rozwodził się nad jego biografią. W tym wpisie chciałbym się skupić na dwóch jego wystąpieniach. Pierwszy opisuje historię programowania i jest przeznaczony głównie dla programistycznych geeków. Drugie wystąpienie porusza temat regulacji rynku programistycznego na wypadek gdyby doszło za sprawą programistów do jakiejś większej tragedii, która jak sam autor wspomina w bliżej nieokreślonej przyszłości się pojawi. Dlatego zostawiam was z linkami do jego fantastycznych wystąpień.

Dla mniej cierpliwy polecam obejrzenie przynajmniej drugiego filmu.

  1. “Uncle” Bob Martin – “The Future of Programming”
  2. GOTO 2017 • The Scribe’s Oath • Robert “Uncle Bob” Martin

Zakończe ten post cytatem Alana M. Turinga poznanym dzięki trzeciemu tomowi Donalda E. Knutha “The Art of Computer Programming”:

Tablice Instrukcji [programy] będą musieli sporządzać matematycy z doświadczeniem w obliczeniach i zapewne jakąś umiejętnością rozwiązywania łamigłówek. Prawdopodobnie będzie do wykonania mnóstwo pracy tego rodzaju, bowiem każdy znany proces trzeba na pewnym etapie przetłumaczyć na tablicę instrukcji. …
Ten proces konstruowania tablic instrukcji powinien być niesłychanie fascynujący. Nie ma obaw, że kiedykolwiek stanie się nużący, bowiem wszelkie procesy natury mechanicznej można przerzucić na samą maszynę

Alan M. Turing (1945) – pierwszy programista

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Piotr Wójcik

Address
Warszawa

Piotr Wójcik, programista, absolwent uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, specjalista projektant i programista systemów informatycznych a także programista baz danych. Pomimo młodego wieku posiada doświadczenie w pracy w dużych korporacjach i projektach zagranicznych. Interesuje go głównie programowanie backendu oraz dostęp do danych. Pasjonat książek informatycznych. W wolnym czasie tworzy strony internetowe i pogłębia wiedzę informatyczną od piątego roku życia.

Translate »
error: Content is protected !!